Jeff Lemire (ur. 21.03.1976 r.) jest kanadyjskim twórcą komiksów, który na początku swej drogi zawodowej planował, że zostanie filmowcem. Jednak ze względu na introwertyczną osobowość poświęcił się pisaniu i rysowaniu opowieści obrazkowych.

Zadebiutował w 2003 r. dwuczęściową opowieścią „Ashtray”, wydaną własnym sumptem w nakładzie stu egzemplarzy. W 2005 r. narysował powieścią graficzną „Lost Dogs”, za którą otrzymał Nagrodę Xeric przyznawaną twórcom wydającym w formacie selfpublishing. W 2006 r. rozpoczął współpracę z kanadyjskim kwartalnikiem UR, w którym opublikował 3-częściową postapokaliptyczną opowieść „The Fortress”. W tym samym roku, również własnym nakładem, wydał pierwszy rozdział „Opowieści z Hrabstwa Essex” w ilości pięćdziesięciu egzemplarzy. Tym komiksem zwrócił uwagę wydawnictwa Top Shelf, które dokończyło serię pod własnym szyldem. Za tą osobistą opowieść otrzymał Alex Award, The Doug Wright Award i Joe Shuster Award, a także nominację do Nagrody Harveya w kategorii Nowy Talent. Oprócz tego wydanie zbiorcze z 2011 r. znalazło się w prestiżowym plebiscycie radia CBC, Canada Reads: The Essential Canadian Novels of the Decade.

Sukces „Hrabstwa Essex” otworzył przed Lemirem drzwi do wielkiego świata komiksu. W 2009 r. opublikował kolejną powieść graficzną, „The Nobody”, tym razem pod szyldem DC Vertigo oraz rozpoczął publikację autorskiej serii pt. „Łasuch”, również dla Vertigo. W kolejnym roku podpisał kontrakt na wyłączność z DC Comics i stał się jednym z architektów Nowego DC Comics (New 52), w ramach którego pisał takie serie jak: „Animal Man”, „Frankenstein, Agent of S.H.A.D.E.”, „Justice League Dark”, „Green Arrow” i „Futures End”. Oprócz tego napisał dwie powieści graficzne z serii „Teen Titans: Earth One”. W trakcie owocnej współpracy z DC stworzył jeszcze jedną dobrze przyjętą powieść graficzną, „Podwodny spawacz”, dla wydawnictwa Top Shelf.

Po zakończeniu wyłączności z DC w 2014 r., Lemire trafił do wydawnictwa Valiant, gdzie stanął na czele reformatorów tego uniwersum pisząc takie tytuły jak „Waleczni” i „Bloodshot Odrodzenie”. W 2015 r. dołączył do wydawnictwa Image Comics, gdzie rozpoczął publikację serii sci-fi, „Descender” oraz narysował powieść graficzną do scenariusza Scotta Snydera, „AD: After Death”. W tym samym roku podpisał ekskluzywny kontrakt z Marvel Comics, w ramach którego tworzył komiksy z linii Marvel NOW 2.0: „Extraordinary X-Men”, „All-New Hawkeye”, „Old Man Logan” i „Moon Knight”. W 2016 r. w  wydawnictwie Dark Horse Comics wykreował własne uniwersum superbohaterskie pt. „Czarny Młot”, za które otrzymał dwie Nagrody Eisnera.

W marcu 2017 r. Lemire rozpoczął publikację „Royal City” określanego jako najambitniejszy i najbardziej osobisty komiks autora. Trzytomowa seria, którą Non Stop Comics rozpocznie wydawać w grudniu 2018 r., do tej pory była nominowana do Nagrody Eisnera, Ringo i Angouleme.

Obecnie trwają prace nad filmowymi adaptacjami komiksów Lemire’a: „Opowieści z Hrabstwa Essex”, „Łasuch”, „Descender”, „Plutona”, „Czarny Młot”.

BLOG | INSTAGRAM | TWITTER