RIP #2 (SPRAWDŹ)

Paweł Ciołkiewicz, Paradoks: „RIP” można uznać za dość niekonwencjonalną serię. Pomysł na ukazanie w kolejnym tomie tych samych zdarzeń z punktu widzenia różnych postaci był ryzykowny. Z jednej strony jest w nim spory potencjał, ale trudno również nie dostrzec ryzyka związanego z ewentualnym znudzeniem czytelnika. Jednak na razie autorzy do tego nie dopuszczają. Historia Maurice’a jest poruszająca i ciekawa, a jego punkt widzenia zwraca naszą uwagę na nowe elementy w opowieści. Skojarzenia z „Rashomonem” Akiry Kurosawy nasuwają się same.

 

47 STRUN (SPRAWDŹ)

Radosław Frosztęga, PopKulturowy Kociołek: Na pewno jest to album przepełniony melancholią i dramatyzmem, co ma bardzo duży wpływ na tempo fabuły. Od strony wizualnej komiks prezentuje się bardzo dobrze. Rysunki są czytelne, dosyć szczegółowe i okraszone jednolitymi kolorami. Stają się one dzięki temu doskonałym tłem do całej historii. W kilku tylko kadrach prace artysty są jak na mój gust troszkę zbyt płaskie/bezosobowe. 47 strun tom 1 jest więc solidnym początkiem komiksowego dyptyku, na który warto zwrócić uwagę. Nie jest to jednak najlepsze z dzieł autora, tu palmę pierwszeństwa nadal utrzymuje album Pacjent.

 

W GŁOWIE SHERLOCKA HOLMESA #1 (SPRAWDŹ)

Mariusz Wojteczek, BadLoopus: Czy „W głowie Sherlocka Holmesa #1 Sprawa skandalicznego biletu” to komiks wart uwagi? Z całą pewnością. Dla wszystkich, którzy cenią przygody słynnego detektywa – to będzie niezapomniana przygoda, wciąż pozostająca w duchu oryginalnych dzieł. A to bardzo ważne. Dla tych, których fascynują kryminalne historie retro, utrzymane jednakże w dość lekkim duchu – ten album także będzie dobrym wyborem. I z pewnością zachwycą się nim ci, którzy cenią sobie estetykę frankofońskiej kreski. Nawet (a może przede wszystkim) ci, którym zdaje się, że ta szkoła komiksu dawno zaczęła zjadać swój ogon i nic nowego już nie potrafi wymyślić. Ach, jakże są w błędzie!

 

RIO (SPRAWDŹ)

Kominutka: Rio jest komiksem, który pozostawił po sobie największy bagaż emocjonalny we mnie jako odbiorcy w minionym roku. Mam nadzieję, że nowy przyniesie równie świetne pozycje a wydawnictwu Non Stop Comics gratuluję doskonałej pozycji w katalogu.

 

MASKA #3 (SPRAWDŹ)

Józek Śliwiński, gameplay: Najnowszy, trzeci tom "Maski" mocno różni się od poprzedników. Po pierwszym bardzo udanym, szalonym i undergroundowym otrzymaliśmy średnią, niespójną i pozbawioną wizji dwójkę. Scenarzysta Christopher Cantwell wizję posiada. Jest mocny pomysł wyjściowy "Maska zostaje prezydentem", są starzy bohaterowie (były gliniarz Mitch i Kathy, była Ipkissa, która też kandyduje na prezydenta) oraz bardzo wysoki, jak na tego typu serię, poziom realizmu...

 

LASTMAN #8 (SPRAWDŹ)

Gniazdo Szeptunów: Narracja w kilku scenach to absolutny top topów. Na kilku poziomach - szczególnie w scenach akcji (motyw ze śledzeniem wydarzeń na ekranie monitora jest bardzo filmowy i bardzo satysfakcjonujący). Emocjonalnie i dramatycznie "Lastman" także nie zawodzi. Czuć stawkę, czuć upływ lat. Wątki zarysowane w tomie poprzednim zostają skumulowane - a tom kolejny zapowiada się jako WIELKA KONKLUZJA.

 

DEPARTAMENT PRAWDY #2 (SPRAWDŹ)

Gniazdo Szeptunów: Doskonale się czyta tę serię. Bo nie brnie ona w kolejne pytania, tylko od czasu do czasu daje odpowiedzi. Satysfakcjonujące. Tak się powinno prowadzić narrację, tak się powinno konstruować opowieść. Brawo! Czytajcie. Dołączajcie do grona tych, którzy WIEDZĄ więcej. Którym się zdaje, że znają PRAWDĘ. Kapitalna seria. Nominacje do nagród Eisnera (za 2021) zasłużone.