ODYSEJA HAKIMA #1 (SPRAWDŹ)

Szymon Holcman. Magazyn Kreski: Toulme stara się przedstawić losy Hakima maksymalnie wiernie i klarownie, dzięki czemu po lekturze pierwszego z trzech planowanych tomów o historii Syrii i codziennym życiu jej mieszkańców wiemy więcej, a ta wiedza jest bardziej poukładana niż po atakujących nas zewsząd nagłówkach wiadomości o konflikcie w tamtym regionie. W dodatku całość niesamowicie wciąga i czyta się ją z niesłabnącym zainteresowaniem. Ci którym podobały się "Persepolis", czy "Arab przyszłości" powinni być z "Odysei Hakima" zadowoleni. Całość tutaj.

 

LASTMAN #2 (SPRAWDŹ)

Tomasz Miecznikowski, Dzika Banda: Czytanie „Last Man” kojarzyć się może z obieraniem cebuli. Zdzieranie kolejnych warstw opowieści jasno sygnalizuje jakąś większą historię, a rozgrywający się na przestrzeni dwóch tomów turniej królewski wydaje się być jedynie prologiem do nadchodzących, przełomowych wydarzeń. Pytanie, czy twórcy będą w stanie zaciekawić czytelnika ich dalszym rozwojem, tak jak udawało im się to dotychczas? W finale królewskiego turnieju wcale nie poszli na łatwiznę, ukrywając przed czytelnikiem kolejne rozwiązanie ważnej tajemnicy, które wydawało się być na wyciągniecie ręki. A to świadczy, że świadomie bawią się z czytelnikiem, igrając z jego narastającymi oczekiwaniami. Oby decydując się na ich zaspokojenie nie odpalili jedynie kapiszona, a prawdziwą, fabularną petardę. Bo jak na razie trzeba przyznać, że idą przed siebie jedyną i słuszną komiksową drogą. Ciąg dalszy tutaj.

 

SNOW BLIND (SPRAWDŹ)

Dominika Malecka, Paradoks: Wielbiciele kryminałów z mroczną tajemnicą w tle oraz miłośnicy graficznych dokonań Tylera Jenkinsa powinni znaleźć w nim odrobinę atrakcyjnej rozrywki. Mam nadzieję, że doczekamy się kolejnych prac tego nietuzinkowego rysownika. Reszta tutaj.

Tomasz Drozdowski, Movies Room: Snow Blind podąża ścieżkami Grass Kings i fani jednego zostaną fanami drugiego. Choć w moim osobistym odczuciu wszystko skończyło się zbyt prędko, a historia miała potencjał na o wiele bardziej skomplikowaną intrygę, to nie mogę nie docenić solidnej pracy, jakiej dokonali Ollie Masters i Tyler Jenkins. BOOM! Studios to wydawca wciąż przecierający szlak na rodzimym rynku i jeszcze ogrom tytułów z wielu gatunków przed nami. Komiks Snow Blind wydany został zapewne po sukcesie historii o Królestwie Traw i to powiązanie okazało się bardzo dobre. Non Stop Comics po raz któryś już pokazuje, że podchodzi do wydawanych przez siebie pozycji z szacunkiem do czytelnika, nie kierując się wyłącznie komercyjną kwestią. Całość tutaj.

 

RESZTA ŚWIATA #2 (SPRAWDŹ)

Tomasz Miecznikowski, Dzika Banda: Autor w końcówce naprawdę zaskakuje tworząc dla tych, którzy pozostali w grze nową, zaskakującą sytuację. Przy czym pozostawia czytelników po prostu rozbitych, nawet jeśli nie raz oszczędził im w drugim tomie widoku tego, na co naraził bohaterów. To się chwali, ponieważ często działa lepiej to, co możemy sobie wyobrazić (nawet jeśli nie za bardzo tego chcemy), niż gdybyśmy musieli chłonąć przykre w treści obrazy, czarno na białym. Czarno na białym zresztą nie do końca pasuje jako określenie dla „Reszty świata”, choć najwyraźniej taki świat, w większości czarny, w minimalnym odcieniu biały, oczywiście symbolicznie, pokazuje nam Chauzy. Ciąg dalszy tutaj.

 

MITY CTHULHU (SPRAWDŹ)

Tymoteusz Wronka, Naekranie: Komiks Mity Cthulhu to twórczość Lovecrafta w pigułce. Dla fanów rzecz obowiązkowa, a dla osób pragnących przekonać się, czy to coś dla nich, łatwy sposób na podjęcie decyzji. Czuć tu klimat opowiadań Samotnika z Providence, a niektóre wizualizacje koszmarów (enigmatyczne, ale sugestywne) sprawiają, że mogą one zrobić na czytelniku większe wrażenie niż oryginalne teksty, w zależności od wrażliwości. Reszta tutaj.

 

INFIDEL (SPRAWDŹ)

Joanna Walczak, Poltergeist: Infidel to naprawdę mocno historia, która w ciekawy sposób wiąże ze sobą demony codzienności z nadnaturalną siłą. Pichetshote pozostawia tu ogromne pole do snucia własnych wniosków na temat oceniania zachowań bohaterów oraz tego, jak bardzo sami nie potrafili sobie zaufać. Podziały społeczne i uprzedzenia, jak sama główna bohaterka mówi, to rak, którego nie da się wyleczyć. Rak, który dojrzewa z każdą kolejną uprzedzoną osobą – trawi, niszczy, a ostatecznie przynosi zagładę. Całość tutaj.

 

GRASS KINGS #3 (SPRAWDŹ)

Andrzej Goryl, IGN Polska: Po skończeniu drugiego tomu, obawiałem się zakończenia serii – Kindt rozpoczął w poprzednich częściach wiele wątków i istniało spore ryzyko, że nie uda mu się wszystkiego odpowiednio podomykać. Na szczęście wszystko wyszło tak jak powinno – finał, mimo że zostawia kilka otwartych furtek na potencjalny dalszy ciąg, wyjaśnia najważniejsze kwestie oraz pozostawia czytelnika z poczuciem, że cała fabuła została gruntownie zaplanowana. Tak powinno się kończyć komiksy! Ciąg dalszy tutaj.

 

NIENAWIDZĘ BAŚNIOWA #2-3 (SPRAWDŹ)

 

FEAR AGENT #1 (SPRAWDŹ)

Marcin Waincetel, Booklips: Scenarzysta z doskonałym wyczuciem posłużył się popularnym motywem, fabułę podkręcił kilkoma dramatycznymi punktami zwrotnymi, dodając elementy grozy w scenach, w których główny bohater musi zmierzyć się z hordą Pożeraczy, pasożytniczym gatunkiem odpowiadającym za niemal całkowite zniszczenie Ziemi w jednej z alternatywnych rzeczywistości. Jeśli zatem lubujecie się w niezobowiązujących, ale diablo inteligentnie poprowadzonych opowieściach o międzygwiezdnych awanturnikach, propozycja Ricka Remendera i spółki z pewnością zaspokoi wasze potrzeby. Przecudna podróż w nieznane! Reszta tutaj.