Powrót na górę
zooming-background

ochrona komiksow

Kupujemy, czytamy i zbieramy komiksy z kilku powodów. To nasze hobby, lubimy fajne rysunki i wciągające opowieści, kochamy to. Prócz samej radości z obcowania z tą sztuką, może ona być też całkiem dobrą inwestycją. Pierwsze zeszyty z przygodami Batmana czy Supermana osiągają gigantyczne kwoty na aukcjach, ale nawet całkiem nowe serie potrafią szybko nabierać wartości. Weźmy np. dwa hity z wydawnictwa Image Comics. Pierwszy numer „Sagi” Briana K. Vaughana i Fiony Staples sprzedawany po 2,99$, po niecałym roku wart jest już ponad dziesięć razy tyle; „Thief of Thieves #1” Roberta Kirkmana, któremu w lutym 2013 r. minął już rok na rynku, teraz kosztuje około 100$. A nie są to pojedyncze sytuacje.

Jednak aby nasze zeszyty dojrzewały jak dobre wino, muszą być odpowiednio zabezpieczane i przechowywane. Wiadomo, im lepszy stan, tym lepiej. Pomijając jednak kwestie inwestycyjne, na pewno każdy kolekcjoner chciałby aby jego zbiór przetrwał długie lata w dobrym stanie i dobrze się prezentował. Poniżej przedstawiam Wam cztery proste porady, z których dowiecie się jak dbać o swoje komiksy.

1 – KOSZULKI

Popularne „bags” to zrobione z polipropylenowej folii, przeźroczyste torebki. Przede wszystkim służą jako zabezpieczenie przed kurzem, cieczami, odciskami itp. Nie są niezniszczalne, więc najlepiej stosować je razem z tekturkami.

2 – TEKTURKI

Bez tekturek (boards) nasze zeszyty narażone są na wyginanie się / odkształcanie oraz zagięte rogi. Oczywiście ich sztywność zapobiegnie tym zniszczeniom, trzeba jednak pamiętać aby co 3-5 lat wymieniać je na nowe. Jeśli tego nie zrobicie, kwasy zawarte w kartonie mogą przebarwić komiks i zamiast go ochronić, zniszczycie go.

3 – PUDŁA

Niektórzy trzymają swoje zeszyty w kartonach po ryzach papieru A4. Są one jednak zbyt szerokie, tektura zbyt giętka, a wieko leży bezpośrednio na komiksach. Najlepszym rozwiązaniem są specjalnie zaprojektowane boxy, idealnie dopasowane do formatu, z odpowiednią przykrywką i uchwytami ułatwiającymi przenoszenie z miejsca na miejsce. Do dyspozycji są wersje dłuższe oraz krótsze; te pierwsze są w stanie zmieścić około 250 zeszytów, a te drugie ok. 150. Mocny, sztywny i trwały karton zapewni kolekcji odpowiednie bezpieczeństwo przed spadającymi nań przedmiotami czy domowymi zwierzętami. Mają też estetyczny wygląd, przez co nie rzucają się tak bardzo w oczy.

4 – PRZECHOWYWANIE

źródło: cbr.com

Skoro kolekcja jest już odpowiednio zabezpieczona, warto zastanowić się nad miejscem składowania kartonów. Dobrze aby stały one w zacienionym (pamiętajmy, że słońce powoduje blaknięcie kolorów), suchym miejscu. Unikajcie mokrych piwnic, garaży i strychów, które są najbardziej narażone na wilgoć i zmiany temperatur.

WSKAZÓWKI

Od czasu do czasu wietrzcie swoją kolekcję. Wyciągnijcie zeszyty z koszulek, przewertujcie strony, niech nabiorą świeżego powietrza. Papier ma to do siebie, że czasem lubi się „zakisić”, a i zdarza się, że może się w nim też coś zalęgnąć.

Jeśli zdecydujecie się na zakup koszulek i kartoników, najlepiej róbcie to hurtem. W dłuższej perspektywie wychodzi to znacznie taniej niż zaopatrywanie się w pojedyncze sztuki.

Autor: Paweł Deptuch

POLSKOJĘZYCZNE KOMIKSY DOSTĘPNE SĄ W PRZEDSPRZEDAŻY. ICH WYSYŁKA DO KUPUJĄCYCH NASTĄPI W DNIU PREMIERY. Zamknij