„Żywe Trupy” Roberta Kirkmana cieszą się w naszym kraju nie mniejszą popularnością niż w USA i reszcie świata. Z regularną serią obrazkową jak i telewizyjną jesteśmy cały czas na bieżąco, równie systematycznie ukazują się kolejne powieści z tego uniwersum, a także jako pierwsi na świecie wydaliśmy słuchowisko na jego motywach, które podbiło Europę. Przyglądamy się pięciu pozycjom około komiksowym, które z powodzeniem można by wydać w Polsce korzystając z popularności tej rozpoznawalnej marki.

The Walking Dead: The Covers

Wydany w twardej oprawie, ponad 120-stronicowy album zbierający pierwszych pięćdziesiąt okładek zdobiących poszczególne zeszyty regularnej serii The Walking Dead, a także okładki wydań zbiorczych i omnibusów. Każda z nich opatrzona jest autorskim komentarzem scenarzysty, Roberta Kirkmana jak i rysowników, Tony’ego Moore’a i Charlie Adlarda, oraz szkicami koncepcyjnymi i odrzuconymi projektami. Jest to świetne uzupełnienie polskich wydań Żywych Trupów (wyd. Taurus Media), w których niestety nie zaprezentowano reprodukcji żadnej z nich.

The Walking Dead: Survivor’s Guide

Przewodnik ocalałych to nic innego jak wędrówka po żywotach wszystkich postaci, jakie kiedykolwiek pojawiły się w komiksowej serii o trupach (aż do numeru 80-tego) – tych jeszcze żyjących, jak i tych wąchających kwiatki od spodu i przemienionych w kąsaczy, tudzież szwędaczy. Prócz okazjonalnej fotki i podstawowych danych (w tym najważniejszych: w jakim numerze się pojawił i w którym zginął) znajduje się też krótki biogram danego bohatera i najlepsza scena z jego udziałem. Całość “ładnie” wystylizowana na podniszczone, zakrwawione akta.

The Walking Dead: 100 Project

Zacna inicjatywa wydawnictwa Image Comics i organizacji charytatywnej Hero Initiative. Z okazji ukazania się setnego zeszytu The Walking Dead, stu artystów narysowało własną interpretację okładki do tego jubileuszowego wydania. Wśród rysowników znaleźli się m.in. Kevin Eastman (były naczelny Heavy Metal, twórca Żółwi Ninja), Joe Jusko (specjalizujący się w malarstwie fantasy i pin-up), Ryan Ottley (rysownik serii Invinicble), Paolo Rivera (nagrodzony Eisnerem rysownik Daredevila) i wielu, wielu innych doskonałych artystów. Wszystkie oryginalne plansze zostały zlicytowane, a każdy cent z niniejszego artbooka został przekazany na cele wspierające komiksowych twórców w potrzebie.

The Walking Dead FCBD Special + The Walking Dead #1 10th Anniversary Edition

A tutaj wyjątkowo dwa zeszyty, które z powodzeniem wydać można jako jeden: specjalna publikacja z okazji Dnia Darmowego Komiksu zawierająca cztery krótkie opowieści o Michionne, Tyresse, Morganie i Gubernatorze, wcześniej publikowane w antologiach i magazynach oraz specjalne wydanie pierwszego zeszytu serii The Walking Dead pokolorowanego przez Dave’a Stewarta (kolorysta m.in. Hellboya i Zbira) wraz z bonusami (w tym nigdzie nie publikowana 5-stronicowa historia będąca wprawką do głównej serii). Jeśli jeszcze dodać do tego shorta prezentującego alternatywną wizję serii (Rick porwany przez kosmitów, obdarzony supermocami, walczący z trupami) z The Walking Dead #75 oraz genezę Negana z magazynu Image+ powstałaby znakomita publikacja uzupełniająca wydane do tej pory w Polsce tomy.

Autor: Paweł Deptuch